کارتریج میکرونیدلینگ

کارتریج میکرونیدلینگ تی

کارتریج میکرونیدلینگ همانطور که از نامش پیداست، مخصوص تکنیک میکرونیدلینگ است. برای ایجاد میکروکانال روی پوست کاربرد دارند. کاملاً استریل و بسته بندی شده هستند. به دلیل داشتن ممبران از انتقال خونابه و بیماری به داخل دستگاه جلوگیری می کنند. و کاملاً ایمن و بهداشتی هستند.

 

مروری بر تکنیک میکرونیدلینگ: 

در سال 1994، اورنتریچ راهکار استفاده از یک سری سوزن برای درمان مشکلات پوستی را ارائه کرد. فرایند شامل وارد کردن یه سوزن سه سر به زیر پوست ناحیه آسیب دیده بود تا پوست برای ساخت کلاژن و بستن منفذ باز شده تحریک شده و بافت جدیدی بوجود آید. سه سال بعد کامرین و داکت بهبود قابل توجهی را در بافت پوستی آسیب دیده مشاهده کردند که با استفاده از سوزن یک دستگاه تاتو بدون استفاده از رنگ انجام شد. تا اوایل سال 2000 دستگاه مجزایی برای میکرونیدلینگ ساخته نشده بود تا اینکه در این سال اولین وسیله که شبیه مهر بود ساخته شد و برای درمان چین و چروک ها و شلی پوست مورد استفاده قرار گرفت.

تحقیق روی انسانها و حیوانات ادامه یافت تا مکانیسم عملکرد مشخص شود. فرض شد که ایجاد میکروکانالهای ریز زیر پوست آسیب دیده اتصالات کلاژنی آن ناحیه را می شکند و کلاژن و الاستین جدید ساخته می شود. ایجاد میکروکانال های فراوان مستقیماً منجر به تولید فاکتورهای رشد متعددی می شود که نقش مستقیمی در تولید و سنتز کلاژن و الاستین در لایه درم دارند.

 

مزیت اصلی ایجاد میکروکانال: 

به طور ویژه، ایجاد میکروکانال باعث آسیب های کنترل شده به پوست با حداقل آسیب اپیدرمی می شود و باعث می شود آبسه های زخم پوستی (التهاب، تکثیر و بازسازی) رخ دهد. این مسئله باعث آزادسازی عامل رشد پلاکتی، فاکتور رشد فیبروبلاستی (FGF) و تبدیل فاکتور رشد آلفا و بتا (TGFa , TGF-b) می شود. بعد از ایجاد میکروکانال، یک شبکه فیبرنرکتین ایجاد می شود و ماتریکس برای رسوب کلاژن نوع سوم ایجاد می شود و در نهایت کلاژن نوع یک جایگزین می شود.

این گذار می تواند طی چند هفته تا چند ماه رخ دهد که در نتیجه منجر به بهبود مشکلات و آسیب های پوستی می شود. علاوه بر افزایش میزان ژن و کلاژن برای تولید کلاژن نوع یک، مقادیر گلیکواسامینوگلیکان ها و فاکتورهای رشد از جمله فاکتورهای رشد آندوتلیال عروق، FGF-7 و فاکتور رشد اپیدرمی نیز تولید می شودند. براساس مطالعات آنالیز بافت شناسی یک سال پس از جلسات میکرونیدلینگ منظم افزایش میزان کلاژن در شبکه نرمال پوست، افزایش الیاف الاستیک، یک اپیدرم ضخیم شده (لایه ای از گرانولین هیپرپلازی) و کرونیوم کروم نرمال و و پل های ریتی نشان داده شده اند.

 

انواع کارتریج میکرونیدلینگ بر اساس شکل:

به طور کلی سه دسته کارتریج داریم؛

  • کارتریج تی: مخصوص دستگاه های درماپن و دکتر پن هستند. به رنگ سفید یا آبی موجود می باشند.

 

کارتریج میکرونیدلینگ مدل تی

 

  • کارتریج پیچی: این مدل برای دستگاه های تاتو و میکروپیگمنتیشن پیچی کاربرد دارد. و کمیاب و گرانقیمت نیز می باشند.

 

کارتریج میکرونیدلینگ مدل پیچی

 

  • کارتریج نانو: بیشتر برای محدوده اطراف چشم کاربرد دارند. که منافذ ظریفی روی پوست این ناحیه ایجاد می کنند تا مواد مغذی و کوکتل ها بتوانند جذب پوست شوند.

 

کارتریج میکرونیدلینگ نوع نانو

 

 

انواع کارتریج میکرونیدلینگ بر حسب تعداد سوزن :

انواع کارتریج های 9، 12، 36، 42 سری و نانو موجود می باشند. که نوع 12 و 36 سر کاربرد بیشتری دارند.

نوع 12 سر؛ بیشتر برای درمان چین و چروک، آکنه، لک، کک و مک و لیفت و جوانسازی پوست صورت کاربرد دارد.

نوع 36 سر؛ برای درمان اسکار زخم های شدید، اسکارهای شکمی و تکنیک مزووایت تراپی و کرم پودر دائم کاربرد دارد.

 

انواع مختلف کارتریج میکرونیدلینگ بر اساس تعداد سوزن

 

جنس سوزن: تیتانیومی – مخصوص ایجاد میکروکانال

 

طول سوزن: 3 – 0.25 میلی متر

 

توجه:

این کارتریج ها یکبار مصرف هستند. هم بدلیل مسائل بهداشتی و هم اینکه بعد از یکبار استفاده کند می شوند. و کارایی شان را از دست می دهند. و در صورت استفاده مجدد به بافت پوست آسیب می زنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


چهار × 4 =