عوارض تاتو در زمان شیردهی چیست

تاتو در زمان شیردهی

عوارض تاتو در زمان شیردهی از جمله سوالات پر تکرار متقاضیان تاتو است. 

در بسیاری از کشورها شیردهی به نوزادان با شیر مادر و تاتو هر دو بسیار محبوب و پرطرفدار هستند.

احتمالاً یکی از سوالاتی که پیش می‌آید این است که آیا تاتو در زمان شیردهی ایمن است؟

ممکن است افراد بخواهند بدون اینکه وقفه‌ای در شیردهی به نوزادشان پیش بیاید، تاتو هم بزنند، اما باید به ایمنی و عوارض جانبی آن نیز بیندیشند!

آیا تاتو در زمان شیردهی به نوزاد ایمن است

تاتو یعنی تزریق جوهر (رنگ تاتو) به لایه دوم پوست که برای انجام آن از یک دستگاه تاتو الکتریکی استفاده و رنگ توسط یک سوزن کارتریج به زیر پوست تزریق می‌شود.

رنگهای تاتو که در ایالات متحده آمریکا استفاده می‌شود همگی با تأیید سازمان FDA (سازمان غذا و داروی آمریکا) تولید می‌شوند.

اما این به این معنی نیست که در زمان شیردهی و بارداری خطر آفرین نباشند. عوارض تاتو در زمان بارداری نیز در وبسایت تاتو طلایی به طور کامل مورد بررسی قرار گرفته است.

رنگ تاتو حاوی ترکیبات مختلفی از جمله؛ فلزات سنگینی مثل کادمیم، کبالت و منگنز است. این فلزات سنگین در دراز مدت منجر به بروز برخی عوارض برای سلامتی خواهند شد.

به طور کلی پیگمنت‌های موجود در رنگ تاتو چون درشت مولکول هستند احتمال انتقال به شیر مادر برایشان وجود ندارد. وقتی این رنگ‌ها به زیر پوست تزریق می شوند در آنجا به دام می‌افتند، اما مشخص نیست که آیا این مولکول‌ها می‌توانند در طی ماه‌های آینده یا سال‌های آینده به داخل شیر مادر نفوذ کنند یا خیر.

تاتو در زمان شیردهی

مراقبت های لازم برای تاتو در زمان شیردهی

یک سری اطلاعات عمومی باید به زنان شیرده ارائه شود. عفونت‌های موضعی و سیستماتیک شایع‌ترین خطرات تاتو می‌باشند. عفونت‌های موضعی زمانی رخ می‌دهند که مراقبت‌های لازم بعد از تاتو توسط فرد رعایت نگردد.

عفونت‌های سیستماتیک نیز زمانی رخ می‌دهند که موارد بهداشتی و ملزومات آن توسط تاتوآرتیست رعایت نگردد. این عفونت‌ها شامل هپاتیت، کزاز و ایدز می‌باشند.

واکنش‌های حساسیتی و آلرژیک نیز ممکن است بعد از تاتو رخ دهند. این حساسیت‌ها بویژه هنگام استفاده از رنگ تاتو قرمز برای لب و تاتو بدن بیشتر احتمال بروز دارد.

مراقبت‌های بعد از تاتو عمدتاً شامل تمیز نگه داشتن تاتو، شستشوی ملایم با آب و صابون‌های مخصوص و عدم خاراندن تاتو و کندن اسکارها و عدم قرارگیری در معرض نور خورشید است.

تیلنول اغلب برای تسکین درد بعد از تاتو تجویز می‌شود و منجر به عارضه خاصی نخواهد شد.

عوارض تاتو در زمان شیردهی

بسیار مهم است که چه در زمان شیردهی و چه در هر زمان دیگری برای تاتو به مراکز معتبر مراجعه کنید. مراکزی که مجوز بهداشت دارند و از وسایل و تجهیزات استریل و یکبار مصرف استفاده می‌نمایند.

اکثر تاتوآرتیست‌ها برای مادران باردار و شیرده تاتو انجام نمی‌دهند، این به دلیل مسئولیتی است که آن‌ها در مقابل کودک احساس می‌کنند و این موضوع جای تشکر و قدردانی دارد!

پیشنهاد می‌شود که مادران 12-9 ماه بعد از زایمان منتظر بمانند و تاتو نکنند، چون بعد از این زمان تنها منبع تغذیه نوزاد دیگر شیر مادر نیست و می‌توان حتی به مدت 24 ساعت شیر را دوشید و دور ریخت و تا حد امکان از عوارض احتمالی تاتو روی نوزاد پرهیز کرد. 

توجه: مراکز معتبر تاتو و میکروپیگمنتیشن حتماً بایستی از افراد در مورد وضعیت بارداری و شیردهی سوال نمایند.

ریموور تاتو در زمان شیردهی

در حال حاضر پاک کردن تاتو بدن غالباً با لیزر انجام می‌شود. انرژی لیزر باعث می‌شود که رنگدانه‌های تاتو به ذرات ریزتر تبدیل شوند. این ذرات ریز توسط سیستم ایمنی بدن جمع آوری و بوسیله کبد تصفیه می‌شوند.

فرایند پاک کردن تاتو با لیزر زمانبر است و اغلب 4 تا 5 جلسه با فاصله 4 تا 8 هفته طول می‌کشد. این کار ممکن است دردناک باشد و باعث زخم و التهاب گردد. تاتو ممکن است با لیزر کامل پاک نشود.

تا کنون مطالعه ی دقیقی بر روی اثرات این رنگدانه‌های خرد شده با لیزر روی سلامت مادر انجام نشده است و مشخص نیست آیا این ذرات آنقدر کوچک هستند که به شیر مادر وارد شوند یا نه.

پاک کرن تاتو صورت با ریموور تاتو نیز در دوران شیردهی توصیه نمی شود.

به همین جهت به مادران توصیه می‌شود که در زمان شیردهی و بارداری از لیزر تاتوهای قدیمی پرهیز کنند.

نتیجه گیری

شواهد کمی درباره‌ی ایمنی تاتو در زمان شیردهی وجود دارد. همچنین هیچ تحقیقی بر روی اثرات لیزر تاتوهای قدیمی روی سلامت شیر مادر تا کنون انجام نشده است.

بنابراین تا زمانی که کودک از شیر مادر تغذیه می‌کند از انجام تاتو و پاک کردن آن (ریموور تاتو) بپرهیزید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


نُه × = 27