سوالات متداول درباره ی دستگاه تاتو

دستگاه تاتو پن ابل

دستگاه تاتو با کیفیت یکی از ملزومات مهم هر تاتو آرتیستی است. با توجه به تنوع زیاد محصولات؛ خرید دستگاه تاتو نیاز به اطلاعاتی دارد تا بتوان بهترین محصول متناسب با حرفه را تهیه نمود. 

در این مقاله به سوالات متداول درباره ی دستگاه تاتو پاسخ داده ایم. همچنین به عوامل موثر بر افزایش طول عمر دستگاه های میکروپیگمنتیشن و تاتو پرداخته ایم.

 

 

تاتو و میکروپیگمنتیشن

دستگاه های تاتو قدیمی با دستگاه های میکروپیگمنتیشن (تاتو) چه فرقی دارند؟

اولین دستگاهها یا قلم های تاتو قدیمی، بدون سرپلاک بودند. در این حالت خونابه حین کار به داخل قلم نفوذ می کرد و عامل انتقال بیماری به مشتریان بود. به همین خاطر استفاده از آنها ممنوع اعلام شد.

در مدل جدیدتر دستگاه های تاتو قدیمی، از سوزن و سرپلاک استفاده شد. این سرپلاک جلوی ورد خونابه به درون قلم را می گیرد.

این دستگاه ها کاشت رنگ بسیار خوبی دارند. در بین تاتوکاران با سابقه پرطرفدار نیز هستند.

یک مدل از دستگاه های سوزن و سر پلاکی بسیار مرغوب که جزء دستگاه های تاتو قدیمی هم دسته بندی نمی شود، دستگاه تاتو موزاییک (بایوتاچ) است.

این دستگاه پک کاملی دارد. محصول آمریکا است. کاشت رنگ فوق العاده قوی نیز دارد. 

 

 

دستگاه تاتو موزاییک (بایوتاچ) 

 

 

در دستگاههای میکروپیگمنتیشن بجای سوزن و سرپلاک از سوزن های کارتریج استفاده می شود. این دستگاهها دو مدل دارند.

 • مدل پیچی؛ سوزن (کارتریج) پیچی می خورند. یعنی سوزن با پیچیده شدن روی سر قلم بسته می شود.
 • مدل تی؛ کارتریج تی می خورند. یعنی سوزن (کارتریج) روی زبانه های سر قلم چفت می شود.

 

دستگاههای تاتو مدل پیچی بهتر هستند یا مدل تی؟

هر کدام مزیت خاص خود را دارند. دستگاه های مدل تی کاشت رنگ بهتری دارند. حتی در صورت استفاده از رنگ های تاتو معمولی نتیجه بهتری روی پوست بجا می گذارند (بخاطر کاشت رنگ قوی). بویژه برای میکروپیگمنتیشن (تاتو) لب و ابرو کارایی بهتری دارند.

دستگاه تاتو جانسون- 7 ولتی

 

دستگاههای تاتو پیچی بخاطر پیچی بودن کارتریج، احتمال شل شدن کارتریج را ندارند. در صورت استفاده از رنگ های اورجینال و با کیفیت به هیچ عنوان مشکل کاشت رنگ نخواهند داشت.

 

دستگاه تاتو ورساچ - 14 ولتی

 

 

 

توجه:

نوع جدیدی از دستگاه های تاتو وارد بازار شده اند که دارای دو سر قابل تعویض هستند. دستگاه تاتو PMD7 یک نمونه از آن ها است. که یک سر پیچی دارند برای کارتریج پیچی.

یک سر تی دارند برای کارتریج تی. با این دستگاه از مزایای هر دو مدل سوزن می توان استفاده کرد. در فروشگاه تاتو طلایی این دستگاه دوکاره و بسیار با کیفیت نیز ارائه می شود.

 

لرزش و صدای دستگاه تاتو چگونه باید باشد؟

هرچه لرزش و صدای دستگاه کمتر باشد، کیفیت بالاتری دارد. لرزش زیاد باعث پخش رنگ زیر پوست می شود و خطوط ظریف و زیبایی ایجاد نمی کند. صدای دستگاه نیز اگر از حد خاصی بیشتر باشد باعث ناراحتی عصبی تاتوکار و مشتری می شود.

 

 

دستگاه تاتو تبلت دار بخریم یا بدون تبلت؟

یکی دیگر از سوالات متداول درباره‌ی دستگاه تاتو انتخاب مدل تبلت‌دار و بدون تبلت است. هر دوی این دستگاه ها کارشان کاشت رنگ زیر پوست است.

اما دستگاه های تبلت دار برای هر تاتویی (ابرو، خط چشم و …) یک فرکانس سرعت تنظیم شده دارند. فرکانس های سرعت کم، متوسط و زیاد که به صورت دیجیتال کنترل می شوند. اما عمق سوزن غالباً از روی قلم (هندپیس) تنظیم می شود.

در دستگاههای تاتو بدون تبلت تنظیم عمق سوزن و فرکانس سرعت به صورت دستی انجام می شود. این دستگاهها قیمت پایینتری دارند.

در نهایت انتخاب این دو به میزان سرمایه پولی، سلیقه و مهارت تاتوکار بستگی دارد.

 

 

دستگاه تاتو تبلت دار شارمنت

 

 

بعضی دستگاه های تبلت دار هم مثل دستگاه تاتو تبلت دار ورساچ در بازار موجود هستند که شارژی هستند. بویژه برای مواقع قطع برق، تا یکساعت شارژ نگه می دارند و می توانید بدون دغدغه تاتو را به اتمام برسانید.

 

 

 

فرق بین دستگاه گان و دو گان چیست؟

دستگاه گان یک روتاری دارد. دستگاه دو گان دو روتاری دارد. حین کار تاتو بدن بخاطر تعویض سوزن و سرپلاک ها بهتر است تاتوکار همزمان از چند روتاری استفاده نماید.

در نتیجه سرعت کار بالا می رود. بنابراین دستگاه های دو گان مناسب تر هستند. 

 

 

دستگاه تاتو دوگان

 

دستگاه تاتو پن چیست؟

پن جدیدترین نوع دستگاه تاتو است. پن هم برای تاتو بدن و هم برای تاتو صورت قابل استفاده است. بسیار سبک است. کار کردن با آن خیلی راحت تر از گان می باشد. به علاوه حداقل لرزش و صدا را دارند.

 

 

پن در دو مدل وجود دارد؛

 • مدل ساده: فقط برای تاتو بدن کاربرد دارد.
 • مدل دو کاره: هم برای تاتو صورت و هم برای تاتو بدن کاربرد دارد. یکی از مرغوب ترین این دستگاه ها، دستگاه تاتو پن EZ است.

این دستگاه ها کارتریج دار می باشند. کارتریج ها از نوع پیچی هستند. یک مزیت ویژه پن این است که بخاطر داشتن موتور قوی، کاشت رنگ فوق العاده ای برای صورت دارد.

 

 

 

دستگاه تاتو پن EZ

 

عوامل موثر بر افزایش طول عمر دستگاه های تاتو چیست؟

یکی دیگر از سوالات متداول درباره ی دستگاه تاتو بحث عوامل تاثیر گذار بر روی طول عمر آن است. به طور مشروح به این سوال پاسخ داده ایم.

 

 • تمرین بیش از حد روی پوست مصنوعی؛

تازه کاران تاتو شور و علاقه خاصی به یادگیری و تمرین روی پوست مصنوعی دارند. اما مراقب باشید این شور و علاقه باعث آسیب دیدن دستگاه نشود.

پوست مصنوعی پلاستیکی و سفت تر از پوست صورت و بدن است. در صورت تمرین زیاد و طولانی مدت انتظار نداشته باشید دستگاه طول عمر طولانی داشته باشد!

پیشنهاد می کنیم بعد از کمی تاتو روی پوست های مصنوعی، روی پوست میوه و یا لایه نازکی از گوشت مرغ تمرین کنید.

 

 

 • روشن ماندن طولانی مدت دستگاه؛

اگر قصد دارید یکساعت با دستگاه کار کنید حتماً بایستی سه تا چهار مرتبه دستگاه را خاموش کنید تا خنک شود. در غیر اینصورت موتور دستگاه داغ می کند و حتی خاموش می شود.

 

 

 • استفاده از آداپتور غیر اصلی و با ولتاژ متفاوت؛

خیلی مراقب باشید آداپتوری استفاده کنید که دقیقاً هم ولتاژ با موتور دستگاه باشد. اگر دستگاه 7 ولتی باشد و سهواً به آداپتور 14 ولتی وصل شود، صدای بلندی می دهد و موتورش می سوزد.

برعکس، اگر دستگاه 7 ولتی باشد و سهواً به آداپتور 5 ولتی وصل شود، قدرت موتور ضعیف می شود. در بسیاری از موارد دستگاه حتی روشن هم نمی شود.

 

 

 • اتصال مستقیم به برق و عدم استفاده از محافظ؛

همیشه بهتر است برای جلوگیری از اتصالی و نویزهای احتمالی از دستگاه های محافظ استفاده کنید.

 

 

 • جدا کردن دائمی آداپتور از دستگاه؛

خیلی از تاتوکاران بعد از اتمام کار، کابل آداپتور را از دستگاه جدا می کنند. به مرور در اثر تکرار این کار، سیم آداپتور داخل روکش نازک و قطع می شود. یا محل اتصال کابل به دستگاه شل و هرز می شود.

 • ضربات احتمالی؛

هر گونه ضربه احتمالی مثل زمین خوردن و افتادن دستگاه باعث آسیب به آن می شود.

 

 

توجه: برای حفظ بهداشت در حین کار بهتر است از کاور دستگاه تاتو استفاده نمایید یا با رول گریپ  سر دستگاه را ببندید که علاوه عدم لغزش دستگاه در دست؛ مانع از رنگ گرفتن آن شود.

 

 

راهکار جلوگیری از گیر کردن سوزن تاتو در پوست چیست؟

بویژه هنگام اجرای تاتو بدن مشکل گیر کردن سوزن تاتو در پوست پیش می‌آید. برای رفع این مسئله کافی است از کرم اینکینز استفاده نمایید.

توجه: در مقالات سایت تاتو طلایی انواع دستگاه تاتو بدن حرفه ای ارزان و بهترین دستگاه تاتو بدن معرفی شده اند. می توانید با کلیک روی لینک مشخصات آنها را مطالعه نمایید.

 

 

 

پر فروش ترین دستگاه های تاتو در ایران

 

36 دیدگاه برای “سوالات متداول درباره ی دستگاه تاتو

 1. آذین گفته:

  سلام بابت مطالب و نکته های مفیدتون ممنون.من با اینکه چند ساله تاتو کار میکنم ولی نکته های شما در این زمینه بسیار کاربردی بود.منتظر مطالب جدیدتون هستیم.ممنون

 2. صدف گفته:

  یه سوال داشتم
  موقع تمرین روی پوست مصنوعی برای تغییر دادن رنگ با استفاده از آب سوزن رو تمیز میکنیم روی پوست انسان چجوری باید سوزن رو تمیز کرد؟ یعنی واسه هر رنگ یه سوزن جداگانه باید استفاده کنم؟ اینجوری که واسه طرحهای رنگ دار خیلی سوزن مصرف میشه!

  • مدیر گفته:

   درود بر شما. روی مدل زنده باید حتما از سوزن پلمپ و یکبار مصرف استفاده کنید. به هیچ وجه نمیشه از یک سوزن برای دو نفر یا در دو جلسه برای یک نفر استفاده کرد.
   برای طرح های رنگی کافیه یه پد پنبه ای رو نم بدید و سوزن رو دخلش فرو کنید تا رنگ داخلش جذب پنبه بشه و براحتی پاک بشه

 3. mahsaw ze گفته:

  سلام وقت بخیر
  ببخشید دستگاه پن کربن بهتره یا پن ابل آرمور؟

  • علیرضا گفته:

   با عرض سلام و خسته نباشید
   اولش تشکر میکنم از شما بابت نکات کاربردی بالا و بعد اگه براتون مقدوره من یه دستگاه می‌خوام بخرم میخواستم بدونم چه مدلی رو پیشنهاد میدید که بگیرم
   من یه دستگاه می‌خوام که هم کیفیت معقولی داشته باشه هم عمر و دوام البته که قیمتش بالا نباشه یکی از دوستانم دستگاه پن راکت رو پیشنهاد داده که خودش گرفته اگه ممکنه کمک راهنمایی کنید
   دستگاه رو برای خودم می‌خوام فعلا تتوهای خودمو باهاش بزنم و بعد یاد بگیرم

   • Sara گفته:

    درود بر شما دوست گرامی. دستگاه تاتو بدن پن راکت پرو حرفه ای که دوستتون پیشنهاد داده مدل اورجینالش واقعا با کیفیته و مورد تاییده نگران باشید

 4. Mili گفته:

  سلام درود ،ممنون از اطلاعات خوبتون ،من قبلا با دستکاه های معمولی کار کردم ،مدتی نبودم توی این زمینه ،مجدد میخام شروع کنم پیشنهاد شما برای خرید دستگاه چ مدل های هستش ممنون میشم راهنمایی کنید ،چه بهتر به ایمیلم پاسخ بدید

  • مدیر گفته:

   درود بر شما. اگر برای تاتو بدن بخواید دستگاه تاتو پن ای زد (EZ)، پن راکت وی تری، پن راکت پرو اصل عالی هستن.
   برای میکروپیگمنتیشن صورت نانو مکسون، سیلور بیوتاچ، ورساچ پیچی 14 ولتی اینا خیلی خوبن

 5. Mmn گفته:

  سلام یه سوال دارم
  میگن سوزن 1rl بده و پخش رنگ میده!درسته ؟یعنی نمیشه برای خط های ظریف استفاده کرد؟

  • مدیر گفته:

   درود بر شما دوست عزیز؛ همچین چیزی صحت نداره، اگر شما مسلط باشید به کار و دستتتون و دستگاهتون لرزش نداشته باشه و همینطور رنگتون زیادی رقیق نباشه پخشی رنگ پیش نمیاد.

 6. fff گفته:

  سلام وقت بخیر
  دستگاه پن کربن برای تتو بدن دارم و تتو میرنم باهاش ،یه دستگاه خوب در حدود قیمت ۶ تومان معرفی میکنید که کاشت رنگ خوبی داشته باشه؟ و اینکه چه چیزی در دستگاه فاکتور مهمی برای کاشت رنگ قوی هست؟؟؟؟؟!

  • مدیر گفته:

   سلام دوست عزیز. میتونید پک 5% تخفیف پن ای زد رو تهیه کنید که کیفیت بسیار بالایی داره و مورد تایید هست.
   ولتاژ، خوش دست بدونش، عدم لرزش، صدای ملایم، جنس بدنه با کیفیت، موتور قوی، گارانتی، داشتن استروک کم تا زیاد که در مورد استروک در بخش وبلاگ مفصل توضیح دادیم و… این چندتا فاکتور برای خرید دستگاه تاتو حائز اهمیت هستند.

 7. مینا سبحانی گفته:

  سلام ببخشید دستگاه بیوتاچ سیلور داشتم اولش رو 2 قفل میشد الان رو 1 و 6 دهم مشکل کجاست یعنی تازه هم خریدم

  • Sara گفته:

   سلام ممنونم وقت شمام بخیر. دستگاه تاتو پن ای زد خیلی باکیفیتتره

 8. Akam گفته:

  با سلام خدمت شما عزیزان برای سایت مفید و کاربردی‌تون،یه سوال داشتم خدمتتون،من قبلاً دستگاه تتو مدل گان داشتم چند روزی هست که دستگاه پن گرفتم،من دیدم که تو اروپا و کشورهای دیگه بغیر از سیم های دستگاه که با کیسه نایلون مخصوص که سیم هارو از میکروب گرفتگی و کثیف بودن دور نگه میداره،خود دستگاه رو هم حالا با یه نوع پارچه یا نایلون میپوشونن،سوالم این بود که آیا برای خود دستگاه پن شما پیشنهادی دارین،یا اصلا کیت مخصوص هست که تهیه کنیم یا اینکه خودمون یه کاریش کنیم البته با کمک و راهنمایی های شما عزیزا،متشکرم.

 9. فهیمه گفته:

  سلام من یه دستگاه مارک فیبروز ۲۴ ولت خریدم اما اصلا کاشت رنگ نداره یا کاملا رنگ و از داخل کارتریج خالی میکنه و میپاشه. یا اصلا رنگ بیرون نمیاد .نمیدونم مشکل از چیه.لطفا راهنمایی کنید

 10. Parya گفته:

  سلام برای طرح تتو روی گونه یا پشت گوش یا پیشونی باید از دستگاه تتو صورت استفاده بشه یا با دستگاه تتو بدن هم شدنیه؟

  • مدیر گفته:

   سلام جانم. با هر دو میشه اما دستگاه تاتو بدن چون سوزنهای مخصوص شیدینگ و سایه زنی داره خروجی کارش خیلی بهتره

 11. Milad گفته:

  سلام ببخشید چرا جوهر از سر پلاک میریزد در صورتی که اصلا سرپلاک به پوست نخورده ؟؟

 12. Milad گفته:

  سلام ببخشید چرا جوهر ازسرپلاک یهو خالی میشود روی پوست در صورتی که اصلا سرپلاک باپوست برخورد نکرده است ؟؟؟

  • Sara گفته:

   سلام در این موارد جوهر تتو زیادی وارد سرپلاک شده، شما وقتی دستگاه روشنه یه لحظه که سوزن داخل تشتک رنگ بذارید کافیه. و اینکه یعنی حتی سر سوزن هم به پوست نخورده؟

 13. Yad گفته:

  سلام ،خسته نباشید . برای تاتوهای خیلی ریز و خیلی ظریف مثلا ی ستاره یا ماه کلا طرحای ریز ،دستگاه تتوی صورت میکروپگمنتشن باید بخرم یا با پن میشه ؟ یکی از دوستانم با دستگاه میکرو پگمنتشن میزنه .

  • Sara گفته:

   سلام جانم. برای اجرای یه کار تخصصی و بی عیب و نقص قطعا دستگاه تتو پن بهتره. دستگاه میکروپیگمنتیشن خیلی مواقع خطوط صافی نمیده

 14. آذین گفته:

  درود دستگاه من راکته وسط کار خاموش میشه با اینکه تازه خریدمش هی قطع و وصل میشه بنظرتون مشکلش چیه؟

  • Sara گفته:

   درود بر شما. حتی اگر از ما خرید نکردید لطفا با فروشگاه تماس بگیرید تا پشتیبان فنی شما رو راهنمایی کنن و در صورت نیاز براتون تعمیرش کنن

 15. رها گفته:

  سلام. وقت بخیر. ممنون بابت توضیحات خوب شما
  برای یک فرد مبتدی که با آرایش دائم صورت شروع کرده ولی قصد انجام تتوی بدن رو هم داره، چه دستگاهی پیشنهاد می‌کنید. آیا فرد مبتدی می‌تونه با دستگاه پن شروع به کار کنه؟

  • Sara گفته:

   سلام جانم موفق و پر روزی باشین. دستگاه تتو پن ای زد خیلی خوبه. بله براحتی میشه برای صورت و بدن ازش استفاده کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


هشت × 4 =