تاتو در مصر باستان

تاتو در مصر باستان

کشف اخیر در مورد تاتو در مصر باستان و بین مومیایی‌های آن زمان توسط دانشگاه آکسفورد انگلستان، جدول زمان‌بندی در مورد تاتو و خالکوبی را تغییر داده است؛ تغییری در حدود هزار سال!!!

 

 

 

تاتو در مصر باستان

 

 

 

این مومیایی‌ها حدود صد سال پیش کشف شدند، اما تا همین اواخر برای جامعه باستان‌شناسی اهمیتی نداشتند. اما با اسکن‌های مادون قرمز روی مومیایی‌ها وجود تاتو روی اجسادشان به اثبات رسید.

یک مرد و زن از این مومیایی‌ها حدود 5000 سال قدمت داشتند. با کمک اسکن مادون قرمز مشخص شد که این اجساد یکی 3351 سال قبل از میلاد و دیگری 3017 سال قبل از میلاد می‌زیسته‌اند. در آن زمان حکومت مصر تحت فرمانروایی فرعون بود.

در آن زمان که دستگاه تاتو و رنگ تاتو وجود نداشت و تمام این طرح‌های پر رمز و راز با استفاده از اشیاء نوک تیز و ساده و انواع رنگهای طیبیعی زده می‌شد.

 

 

کشف جالب در مورد تاتو در مصر باستان

دانشمندان با استفاده از فناوری جدید مادون قرمز، مجموعه‌ای از تصاویر رمزگونه را بر روی بدن این مومیایی‌ها شناسایی کردند.

این زن چندین طرح به شکل S بروی شانه‌اش داشت و به نظر می‌رسید یک باتومی است که در رقص‌های آیینی مورد استفاده قرار می‌گرفت. این خالکوبی‌ها در میان افراد مصر باستان بسیار با اهمیت بوده‌اند.

تاتو و خالکوبی مومیایی نر شامل گاو نر با شاخ‌های بزرگ، دم خمیده و گوسفند با شاخ‌های خمیده بود.

این سبک خالکوبی جامعه علمی را به حیرت درآورد، چرا که مدتها تصور بر این بود که تنها زنان مصر باستان تاتو و خالکوبی می‌کردند. اما این مومیایی‌های کشف شده حقیقت دیگری را روشن کردند.

 

 

تاتو در مصر باستان و تصاویر روی بدن مردان

 

نمونه ای از تاتو در مصر باستان بر روی دست

 

 

 

زنان مصر باستان که تاتو و خالکوبی داشتند اغلب فاحشه، رقاص و یا صیغه‌ی کاهن اعظم بودند.

تصور می‌شود طرح‌های آن ها تصویر خدای بس (BES) است که محافظت‌کننده و تسکین‌دهنده دردهای زنانه است. این مومیایی‌های زن بیش از 4000 سال قبل از میلاد قدمت دارند.

امروز پس از انتشار مطالعات دانشمندان آکسفورد، تاریخ کاملاً متفاوت به نظر می‌آید و علاوه بر تغییر زمانی و قدمت تاتو، مشخص شد که مردان نیز در مصر باستان تاتو و خالکوبی می‌کرده‌اند.

محققان عقیده دارند که تاتو در میان مومیایی‌های مصر باستان می‌تواند وضعیت شهامت در نبرد و یا داشتن دانش خاصی را نشان دهد.

 

 

خلاصه ای از تاریخچه تاتو

تاریخچه تاتو به مصر محدود نمی شود بلکه قبل از کشف خالکوبی روی بدن مصریان باستان، تاتو و خالکوبی بر روی بدن مرد یخی معروف به اوتزی اثبات شده بود. اوتزی در اوایل سال 1990 در رشته کوه های آلپ یافت شد.

تاتو اوتزی شامل 61 طرح واضح و مشخص بود. با این حال تاتوهای اوتزی بیشتر شامل خط و خطوطی نزدیک به مفاصل بدنش بود و به نظر می‌رسید برای کاهش درد انجام میشده است.

قدمت اوتزی به 3370 سال قبل از میلاد می‌رسد و قدمت تاتو در میان مصریان باستان بسیار بیشتر است. درک رمز و راز این تصاویر خالکوبی شده روی بدن مصریان باستان بسیار هیجان‌انگیز است و قطعاً رمز و رازش شگفت‌انگیز و حیرت آور است!

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


2 + شش =