مروری بر تکنیک میکرونیدلینگ پوست و راهکارهای عملی

تکنیک میکرونیدلینگ پوست

 در این مقاله به مروری بر تکنیک میکرونیدلینگ پوست و راهکارهای عملی برای دستیابی به نتایج بسیار عالی می پردازیم.

به طور کلی، میکرونیدلینگ نوعی درمان برای القاء کلاژن سازی است و یک روش نسبتاً جدید است.

کافی است برای هر مشتری موارد منع دائم میکرونیدلینگ و موارد منع موقت را در نظر بگیرید و سپس نسبت به اجرای آن اقدام نمایید.

با اینکه لایه برداری پوست و رفع لک و اسکارها با لیزر خیلی رایج شده است، اما میکرونیدلینگ به تازگی کاربرد زیادی برای درمان انواع مشکلات پوستی پیدا کرده است.

از جمله؛ جوانسازی پوست، درمان زخم آکنه، رفع چین و چروک ها، رفع اسکارهای جراحی، دیسکرومی، ملاسما، منافذ باز و بزرگ و انتقال داروهای مورد نیاز به زیر لایه های پوست.

ایمنی و اثربخشی بالا و حداقل زمان مورد نیاز برای بهبود پوست برای این تکنیک گزارش شده است که منجر به رضایت مشتری و افزایش محبوبیت این تکنیک شده است.

به گفته ی انجمن جراحان پلاستیک آمریکا، روش های غیر جراحی با حداقل عوارض، 89% از کل اقدامات انجام گرفته برای بهبود مشکلات پوستی در سال 2015 را تشکیل داده اند.

میکرونیدلینگ به بخشی جدایی ناپذیر از الگوریتم روزانه برای درمان چین و چروک ها و زخم آکنه تبدیل شده است. 

 بک گراوند (سایقه) و مکانیسم عمل میکرونیدلینگ

در سال 1994، اورنتریچ راهکار استفاده از یک سری سوزن را برای درمان مشکلات پوستی ارائه کرد.

فرایند شامل وارد کردن یک سوزن سه سر به زیر پوست ناحیه آسیب دیده بود تا پوست برای ساخت کلاژن و بستن منفذ باز شده تحریک شده و بافت جدیدی بوجود آید.

سه سال بعد کامرین و داکت بهبود قابل توجهی را در بافت پوستی آسیب دیده مشاهده کردند که با استفاده از سوزن یک دستگاه تاتو انجام شد.

تا اوایل سال 2000 دستگاه مجزایی برای میکرونیدلینگ ساخته نشده بود تا اینکه در این سال اولین وسیله که شبیه مهر بود ساخته شد و برای درمان چین و چروک ها و شلی پوست مورد استفاده قرار گرفت.

تحقیق روی انسانها و حیوانات ادامه یافت تا مکانیسم عملکرد مشخص شود. فرض شد که ایجاد میکروکانالهای ریز زیر پوست آسیب دیده اتصالات کلاژنی آن ناحیه را می شکند و کلاژن و الاستین جدید ساخته می شود.

ایجاد میکروکانال های فراوان مستقیماً منجر به تولید فاکتورهای رشد متعددی می شود. که نقش مستقیمی در تولید و سنتز کلاژن و الاستین در لایه درم دارند.

مزایای ایجاد میکروکانال روی پوست 

به طور ویژه، ایجاد میکروکانال باعث آسیب های کنترل شده به پوست با حداقل آسیب اپیدرمی می شود و باعث می شود آبسه های زخم پوستی (التهاب، تکثیر و بازسازی) رخ دهد.

این مسئله باعث آزادسازی عامل رشد پلاکتی، فاکتور رشد فیبروبلاستی (FGF) و تبدیل فاکتور رشد آلفا و بتا (TGFa , TGF-b) می شود.

بعد از ایجاد میکروکانال، یک شبکه فیبرنرکتین ایجاد می شود و ماتریکس برای رسوب کلاژن نوع سوم ایجاد می شود. در نهایت کلاژن نوع یک جایگزین می شود.

نحوه اثربخشی کوکتل میکرونیدلینگ استالیدرم

این گذار می تواند طی چند هفته تا چند ماه رخ دهد که در نتیجه، منجر به بهبود مشکلات و آسیب های پوستی می شود.

علاوه بر افزایش میزان ژن و کلاژن برای تولید کلاژن نوع یک، مقادیری گلیکواسامینوگلیکان ها و فاکتورهای رشد از جمله فاکتورهای رشد آندوتلیال عروق، FGF-7 و فاکتور رشد اپیدرمی نیز تولید می شوند.

براساس مطالعات آنالیز بافت شناسی یک سال پس از جلسات میکرونیدلینگ منظم افزایش میزان کلاژن در شبکه نرمال پوست، افزایش الیاف الاستیک، یک اپیدرم ضخیم شده (لایه ای از گرانولین هیپرپلازی) و کرونیوم کروم نرمال و و پل های ریتی به اثبات رسیده اند.

ویژگیهای دستگاه میکرونیدلینگ

دستگاه های میکرونیدلینگ بسیاری در بازار وجود دارند که هر کدام باعث ایجاد میکروکانال های متعددی روی پوست می شوند تا کلاژن تولید شود.

طیف وسیعی از غلطک های سوزن ثابت و قلم های برقی مثل دکتر پن شارژی A1W با سوزن های یکبار مصرف موجود هستند.

این دستگاه ها بر اساس طول سوزن، قطر، مقدار، پیکربندی و مواد متفاوت هستند. غلطک های دستی و قلم های برقی به طور عمود روی پوست کشیده می شوند تا خونریزی شبنم مانندی ایجاد کنند.

مزایای قلم های الکتریکی نسبت به غلطک های دستی

قلم های الکتریکی نسبت به غلطک های دستی چندین مزیت دارند. 

از جمله؛ راحتی و سرعت کار بالا و تنظیم عمق سوزن برای نواحی مختلف صورت، استفاده از سوزن های یکبار مصرف که امکان ابتلا به عفونت را محدود می کند و مشکلات پوستی اطراف لب را بخوبی بهبود می دهد چون، کار با غلطک ها برای نواحی دور لب مشکل است.

عمق سوزن مناسب برای تکنیک میکرونیدلینگ 

نتایج کلینیکی بهینه وقتی بدست می آید که عمق سوزن میکرونیدلینگ برای نواحی مختلف پوست بدرستی تنظیم شده باشد.

به عنوان مثال، پوست ضخیم نیاز به عمق سوزن بالاتری نسبت به پوست نازک دارد. یک مطالعه نشان داده است که عمق سوزن تا 1 میلی متر برای اکثر پوست ها سازگار است.

اما عمق سوزن بالاتر مثل 1.5 یا 2 میلی متر برای پوست ها یا نواحی با ضخامت بالا مناسب است. کار کردن با عمق سوزن های بالاتر برای پوست صورت مناسب نیست و زیان آور است.

عمق سوزن مناسب برای میکرونیدلینگ صورت

کوکتل ها و ویتامین های مورد نیاز برای تکنیک میکرونیدلینگ پوست

از آنجا که ویتامین A و C برای تولید و محافظت از کلاژن تولید شده و کلاژن موجود ضروری هستند، جای تعجبی ندارد که استفاده از کوکتل های موضعی این ویتامین ها به بهبود سریع تر پوست بعد از میکرونیدلینگ کمک می کنند.

کوکتل میکرونیدلینگ استالیدرم - ضد چروک و سیاهی اطراف چشم

کوکتل میکرونیدلینگ استالیدرم - کلاژن

اوست و همکارانش نشان دادند که هنگامی که میکرونیدلینگ کردن همراه با کوکتل های ویتامین A و C همراه می شود، در طول 8 هفته ضخامت اپیدرم 140%، در مقایسه با عدم استفاده از این کوکتل های ویتامینه افزایش می یابد (در مقایسه با 22% افزایش ضخامت اپیدرم در صورت استفاده از آنتی اکسیدان ها به تنهایی).

درمان پوست با آنتی اکسیدان ها همچنین منجر به افزایش تولید کلاژن در پوست می شود.

با توجه به خطر تشکیل گرانوم، در استفاده از انواع مواد و کوکتل های موضعی، محتاط باشید.

در یک سری از موارد منتشر شده در سال 2014، سه بیمار حسایت موضعی نسبت به ویتامین C نشان دادند که منجر به تشکیل گرانوما در پوست شان شده بود.

برای جلوگیری از بروز چنین حساسیتی، لازم است حتما ویتامین C با آب مقطر رقیق شود.

کاربردهای درماتولوژیک میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ در دهه گذشته به طور گسترده ای مورد مطالعه قرار گرفته است و موارد متعددی از اثربخشی بالینی، ویژگی های درمانی، آنالیز هیستولوژیک و درمان ترکیبی گزارش شده است.

موارد درمان در زیر شرح داده می شود؛

  • اسکار و استریا 

میکرونیدلینگ به طور گسترده ای برای درمان استریا و اسکار ناشی از زخم مورد استفاده قرار می گیرد.

هر چند که پروتکل های مختلفی از میکرونیدلینگ وجود دارند، اما مجموعه ای از 3 تا 5 درمان در فواصل 2 تا 4 هفته بهبود بالینی پوست را از 50% به 70% افزایش می دهد.

انواع اسکارهای آتروفیک و اسکارهای سوختگی با میکرونیدلینگ بهبود می یابند.

برخلاف لایه برداری با لیزر که منطقه وسیعی را در بر می گیرد، با میکرونیدلینگ می توان نواحی محدود را نیز تحت درمان قرار داد.

  • چین و چروک و جوانسازی پوست

اثبات شده است که میکرونیدلینگ در درمان ریتید (چین و چروک) صورت بطور گسترده ای کاربرد دارد.

فابروسینی و همکارانش نشان دادند که میکرونیدلینگ شدت چین و چروک را بهبود می دهد.

اثبات شده است که بعد از 6 جلسه میکرونیدلینگ افزایش قابل ملاحظه ای در میزان کلاژن نوع 1 و 3 و 6 رخ داده است و میزان کلاژن پوستی با درمان منظم افزایش یافته است.

این کلاژن تولید شده عامل کشش و انعطاف پوست است.

 

کوکتل استالیدرم - ضد چروک قوی

افزایش کلاژن منجر به افزایش خاصیت ارتجاعی پوست می شود و از ایجاد چین چروک جلوگیری می کند و حتی چین و چروک ها  را بشدت کاهش می دهد.

نتایج نشان می دهد که 6 تا 8 هفته بعد از شروع درمان با میکرونیدلینگ، مشکلات چین و چروک پوست با تولید کلاژن رفع می شود.

بنابراین برای بیمارانی که می خواهند پوست شان جوانسازی شود و یا چین و چروک ها کاهش یابد، بایستی 6 تا 8 جلسه درمان انجام دهند به صورت دو هفته یکبار یا ماهیانه یکبار (غالبا سه جلسه اول دو هفته یکبار و بعد از آن ماهی یکبار).

پروتکل درمان

استفاده از قلم الکتریکی میکرونیدلینگ درماپن یا دکتر پن و یا حتی دستگاه تاتو صورت با کارتریج میکرونیدلینگ یکبار مصرف 36 سر  یا 12 سر و عمق سوزن 1 تا 3 میلی متر روش متداول میکرونیدلینگ می باشد.

توصیه های پیشگیرانه

همه ی بیماران می بایستی مراقبت های پیشگرانه در منزل (هوم کر) را انجام دهند (از جمله استفاده از انواع ویتامین ها، آنتی اکسیدان ها و فاکتورهای رشد).

لزومی ندارد که  از مواد خوراکی انعقاد آور استفاده شود چون خونریزی در این فرایند بسیار جزئی است.

ارزیابی بالینی

علاوه بر ارزیابی منطقه تحت درمان باید یک ارزیابی کلی از کیفیت بافت پوست انجام شود.

خلاصه ای کامل از روش، خطرات، مزایا و گزینه های درمان باید برای بیمار توضیح داده شود.

بایستی فرم رضایت نامه پر شود. از مناطق تحت درمان هر جلسه قبل و بعد از کار عکس گرفته شود تا پیشرفت بالینی را بتوانید ملاحظه کنید.

میکرونیدلینگ در یک نگاه

1- شرایط درمان

چین و چروک، شلی پوست، آکنه، آتروفیک، سوختگی و… .

2- آماده سازی درمان

پاکسازی ملایم پوست، لیدوکائین 30% یا پمادهای بی حسی، ژل هیالورونیک اسید.

3- تکنیک

قرار دادن قلم الکتریکی به صورت عمود بر پوست.

4- مراقبت پس از درمان

0 تا 4 ساعت: ژل هیالورونیک اسید و پماد ویتامین آ+د.

4 تا 72 ساعت: هیدروکورتیزون 1% / مرطوب کننده غیر آلرژیک / کرم ضد آفتاب بدون رنگ SPF 30+.

48 ساعت اول: برنامه آرایش ممنوع.

 

بهبود قابل ملاحظه پوست با تکنیک میکرونیدلینگ

 

5- عوارض جانبی

اریتم خفیف، ادم، پوسته پوسته شدن پوست تا 72 ساعت.

6- تکرار درمان

دو هفته ای یکبار یا ماهیانه.

عوامل محدود کننده میکرونیدلینگ

این عوامل عبارتند از؛ آکنه، تبخال فعال، سکته قلبی، عفونت های موضعی (جوش) در ناحیه درمان، کلوئید و مشکلات سیستم ایمنی.

ملاحظات پیش از درمان با تکنیک میکرونیدلینگ پوست

با اینکه میکرونیدلینگ برای هر فتوتیپ پوستی پیشنهاد می شود، اما توصیه می کنیم برای بیمارانی که در معرض آفتاب شدید هستند انجام نشود. افرادی که سابقه تبخال دهانی دارند نیز ممنوعیت نیدلینگ دارند.

بیماران با سابقه تبخال دهانی بایستی یک هفته قبل از میکرونیدلینگ از داروهای خوراکی ضد تبخال استفاده کنند.

همچنین افراد مبتلا به آکنه التهابی نیز ممنوعیت میکرونیدلینگ دارند، چون با این کار عامل باکتریایی در صورت شان پخش می شود.

آماده سازی پوست و بی حسی

آماده سازی دقیق پوست برای کاهش عفونت های پوستی ضروری است. قبل از زدن پماد بی حسی بایستی یک پاکسازی ملایم روی پوست انجام شود. تا هر گونه آرایش و عوامل ایجاد آلودگی از روی پوست پاک شوند.

بهترین پماد بی حسی پیشنهادی برای میکرونیدلینگ دکتر نامب و عقرب هستند.

تکنیک درمان

بهتر است صورت به چهار منطقه تقسیم شود تا هر منطقه بخوبی میکرونیدلینگ شود. کشیدن پوست با یک دست برای صاف کشیده شدن دستگاه ضروری است (مثل شکل زیر).

 

اجرای تکنیک میکرونیدلینگ پوست با دستگاه دکتر پن

 

مهم است که به اندازه کافی ژل هیالورونیک اسید روی پوست زده شود تا از آسیب دیدن پوست و تخریب بافت آن توسط سوزن های میکرونیدلینگ جلوگیری شود. تکنیک درمان ترکیبی از حرکات افقی و عمودی است که 3 تا 6 مرتبه تکرار می شود. و البته تا زمانی که خونریزی شبنم مانند دیده شود (مثل شکل زیر).

 

دیدن نقطه پایان با شبنم خونی در تکنیک میکرونیدلینگ

 

برای درمان چروک های عمیق یا زخم های شدید. می توان برای افزایش تراکم کانال های میکرونیدلینگ از تکنیک چرخشی (بجز برای صورت) یا مهرزنی (بذار و بردار) استفاده کرد. گاهی مواقع عمق سوزن مثلاً 1 میلی متر برای درمان کافی نیست. نقطه دقیق عمق سوزن برای درمان دیدن شبنم روی پوست است.

اگر خونریزی زیاد بود می توانید از یک کول پد استریل استفاده کنید. تا خونریزی بند بیاید. بعد به منطقه دیگر صورت یا پوست بروید (به هیچ عنوان از گاز استریل آغشته به آب برای پاک کردن صورت استفاده نکنید. چون ممکن است عوامل بیماریزای میکروسکوپی در آن وجود داشته باشد و منجر به ایجاد عفونت گردد). سپس یک لایه هیالورونیک اسید روی سطح پوست بمالید و اجازه دهید خشک شود.

مراقبت بعد از تکنیک میکرونیدلینگ پوست 

4 ساعت اول بیمار باید از ژل هیالورونیک اسید استفاده کند. بعد از چهار ساعت کرم هیدروکورتیزون 1% یا کرم مرطوب کننده غیر آلرژیک به مدت 2 تا 3 روز و روزی 2 تا 4 مرتبه استفاده کند. در طی یک هفته اول از یک کرم ضد آفتاب با SPF30 روی مرطوب کننده استفاده شود. 2 روز بعد از میکرونیدلینگ ممنوعیت آرایش از بین می رود (زمانی که علایم التهاب و قرمزی پوست از بین رفته است). فاصله بین جلسات درمان می تواند هر 2 هفته یکبار یا هر ماه یکبار باشد.

عوارض جانبی تکنیک میکرونیدلینگ پوست

میکرونیدلینگ یک روش زیبایی است و عوارض جانبی ناچیزی دارد. رایج ترین عوارض جانبی احتمالی عبارتند از:

  • اریتم خفیف.
  • ادم موضعی و پوسته پوسته شدن پوست که معمولاً در عرض 48 تا 72 ساعت رفع می شود.
  • خونریزی شبنم مانند خیلی خفیف که خودبخود و یا با استفاده از کول پد بند می آید.

توجه: تجزیه و تحلیل بافت شناسی ملانوسیت های پوستی 24 ساعت بعد از میکرونیدلینگ نشان داده است که هیچ تغییری در تعداد ملانوسیت ها و هیچ اختلال ملانوسیتی مشاهده نشده است. 

توجه: در مقاله 7 نکته طلایی میکرونیدلینگ نکات مهمی برای اثر بخشی بیشتر تکنیک به شما عزیزان ارائه کرده ایم.

منبع: ncbi

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


پنج − 3 =