تاتو در بارداری – ایمنی و موارد احتیاط

تاتو در زمان بارداری - ایمنی و موارد احتیاط

تاتو در بارداری ممنوع! ممکن است تصور کنید که دوران بارداری زمان مناسبی است که تاتو بزنید و یا برعکس بخاطر داشتن تاتوهای‌تان نگران سلامت فرزندتان هستید.

غالباً همه‌ی شما دوست دارید کاری را انجام دهید که برای فرزندتان ایمن باشد.

اطلاعات این مقاله برای شما که تاتو دارید و نگران فرزندتان هستید و یا مادران بارداری هستید که نمی‌دانند آیا تاتو در زمان بارداری برایتان مضر است یا نه بسیار مفید است!

عوارض تاتو در زمان بارداری

تاتو در بارداری – نکات اولیه‌ی ایمنی

اگر تاتو زده‌اید و سپس متوجه بارداری شده‌اید اطمینان حاصل کنید که تاتوآرتیست شما نکات زیر را رعایت نموده است:

  • مطمئن شوید که با مشاوره پزشک مدرک تاتو را اخذ نموده است (و یا گواهینامه معتبری از سازمان ملی آموزش فنی و حرفه ای دریافت کرده است).
  • در طول فرایند تاتو حتماً دستکش مناسب پوشیده باشد.
  • اتوکلاو داشته باشد (یا تجهیزاتی برای استریل کردن دقیق تجهیزات تاتو).
  • کلیه سطوح و وسایل تمیز باشند.
  • از دستگاه تاتو ایمن و استریل استفاده شده باشد.
  • تمامی سوزن‌ تاتو و کارتریج‌ها استریل و بسته‌بندی شده و یکبار مصرف باشند.
  • از گازهای پانسمان استریل و باز نشده استفاده کرده است.
  • رنگ تاتو حتماً مجوزدار و بهداشتی باشد.

چنانچه تاتو زده اید و اکنون باردار هستید و یک یا چند مورد از اصول بالا حین تاتو برایتان رعایت نشده، آزمایش هپاتیت، ایدز و سفلیس را انجام دهید.

به تاتو زدن در زمان بارداری به طور کامل فکر کنید

نگرانی اصلی برای تاتو زدن در زمان بارداری، مسئله‌ی ابتلا به ایدز، هپاتیت و سفلیس می‌باشد. بنابراین، بهتر است تا زمان تولد نوزاد از تاتو زدن اجتناب کنید.

اطلاعات کمی برای ایمنی رنگ‌های تاتو در زمان بارداری وجود دارد. ممکن است مواد موجود در رنگ تاتو بر رشد جنین در 12 هفته اول تاثیر بگذارد. با این حال، خطرات احتمالی ناشناخته هستند.

بسیاری از بانوان نیز احتمالاً شنیده‌اند که چنانچه روی پشت و کمرشان تاتو زده باشند، نمی‌توانند اپیدورال دریافت نمایند (اپیدورال نوعی داروی بیهوشی است که حین زایمان استفاده می‌شود). با این حال، مطالعات کمی برای بررسی این مسئله وجود دارد.

تاکنون هیچکدام از مطالعات به طور قطعی چنین چیزی را تأیید نکرده‌اند. بنابراین، اکثر متخصصان بیهوشی هیچ مشکلی برای استفاده از اپیدورال برای خانم باردار با تاتوی روی پشت و کمر ندارند.

اگر می‌خواهید مطمئن شوید که با وجود داشتن تاتو روی پشت و کمر خود در هنگام زایمان مشکلی با دریافت اپیدورال ندارید با بیمارستان تماس بگیرید.

از جمله عوارض تاتو در زمان شیردهی احتمال بروز عفونت موضعی است، این عفونت بر روی نوزاد شما تأثیر خواهد گذاشت، هر چند این تاثیر جزئی است.

اما در نهایت تصمیم با خودتان است که بخواهید تاتو بزنید یا اینکه تا بعد از زمان شیردهی صبر نمایید.

اگر تاتوکار هستید و خانم بارداری حتی اصرار به انجام تاتو با رضایت خودش داشت قبول نکنید. چرا که هرگونه مشکلی در دوران بارداری به سوء‌ظن در مورد انجام تاتو، رنگ مصرفی و… منجر خواهد شد و در آن صورت ممکن است مسائل قانونی برایتان پیش بیاید!!!

استفاده از حنا در زمان بارداری

عوارض نقش حنا و تاتو در زمان بارداری

در طول هزاران سال، زنان مصری، هندی و کشورهای خاورمیانه در سه ماهه اول بارداری از حنا استفاده نموده‌اند. افسانه‌های قدیمی وجود دارد مبنی بر اینکه استفاده از حنا ایمنی و راحتی زایمان را بالا می برد و برای کودک خوش‌شانسی می‌آورد!

اگر به این جایگزین موقتی بجای تاتو علاقمند هستید، باید بدانید که انواع مختلفی از حنا وجود دارد. رنگ طبیعی یک حنای ایمن نارنجی، قرمز، قهوه‌ای، دارچینی و شکلاتی است  و یک تا چهار هفته ماندگاری دارد. یک حنای طبیعی هیچ گاه رنگ مشکی ندارد.

حنای سیاه برای کسی که باردار است ایمن نیست، چون این حنا حاوی پارا فنیلندیاییم (PPD) است. این ماده باعث سوختگی، لرزش و واکنش‌های مختلفی می‌شود. ممکن است این اثرات ماه‌ها طول بکشد و تشخص و درمان آن نیز مشکل است.

منبع: pregnancy

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


5 × دو =