تاتو نکنید! آیا عوارض تاتو را می دانید

عوارض جانبی تاتو

اگر تا کنون تاتو نزده اید دست نگه دارید؛ آیا با عوارض وحشتناک تاتو آشنا هستید؟!

همانگونه که می دانید برای انجام تتو بدن و صورت نیاز به خرید وسایل تاتو است و برخی از این لوازم همچون رنگ تاتو ، بی حسی، سوزن و… اگر استاندارد و بهداشتی نباشند منجر به عوارض وحشتناکی می شوند که در این مقاله به آن پرداخته ایم.

در دهه اخیر تاتو بیش از هر زمان دیگری مورد توجه قرار گرفته است اما هرگز عوارض تتو بدن و صورت را ساده نگیرید و احتیاط های اولیه، ایمنی و مراقبت های بعد از تاتو را بخوبی یاد بگیرید و با آگاهی اقدام به انجام تاتو نمایید.

شما ظرف یک تا دو ساعت صاحب تتو و خالکوبی دائمی روی بدن خود می شود اما اجازه ندهید سهولت و سادگی این کار شما را از توجه به عوارض مختلفت بعد از تاتو نماید!

قبل از انجام تاتو بهتر است بدانید چه فرایندی برای شما اجرا می شود، نیاز به چه مواد مصرفی است و آیا آنها در بالاترین کیفیت هستند یا نه؟!!

عوارض تاتو چیست

هنگام انجام تاتو رنگدانه ها از طریق سوزن و دستگاه تتو به زیر پوست می روند و در آنجا قرار می گیرند. انجام تاتو بدون نیاز به بیهوشی و تنها با مصرف مواد بی حسی انجام می گردد.

بر اثر ورود سوزن تاتو سد دفاعی بافت پوست دچار شکستگی می شود و در نتیجه احتمال بروز عفونت و سایر عوارض دیگر افزایش می یابد.

از جمله شایع ترین عوارض تاتو عبارتند از؛

1- بروز واکنش های آلرژیک

رنگ های تاتو بخصوص رنگ های قرمز، سبز، زرد و آبی می توانند باعث واکنش های آلرژیک پوستی مانند بثورات خارش دار در محل تاتو شوند.

عوارض تاتو و بروز آلرژی

این پدیده حتی گاها سالها از پس از انجام تاتو بروز می کند و لزوما بلافاصله بعد از انجام تاتو نمایان نمی شود!

2- بروز عفونت پوستی

احتمال بروز عفونت بعد از تاتو در صورت استاندارد و اصل نبودن رنگ، مواد بی حسی و سوزن یا آلوده بودن دستگاه و تجهیزات با عدم مراقبت صحیح مشتری بروز می کند!

عوارض تاتو و بروز عفونت

3- تشکیل گرانوما

4- ایجاد کلویید و اضافه گوشت

5- بیماری منتقله از طریق خون

اگر تجهیزات و وسایل تاتو آلوده به خون باشد ممکن است منجر به بیماری هایی از جمله ایدز، هپاتیت B و هپاتیت C، استافیلوکوکوس اورئوس مقاوم به پنی سیلین و… .

6- عوارض MRI

یکی از عوارض تاتو برای MRI است.

تتو، خالکوبی و آرایش دائم در مواردی بندرت منجر به سوزن پوست در حین انجام تست MRI می شود. در مواردی نیز رنگدانه های تاتو ممکن است در کیفیت تصویر اختلال ایجاد کنند.

7- عوارض رنگ تاتو و بروز سرطان

احتمال بروز سرطان در صورت استفاده از رنگ تقلبی و بی نام و نشان دیگر عارضه جانبی تاتو است!

هنگام خرید انواع رنگ تاتو باید دقت کنید که رنگ حتما اصل باشد و تاییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا را داشته باشد! حتی سازمان FDA نیز بارها اعلام نموده که هنوز آزمایشات تکمیلی در خصوص میزان بروز سرطان بر اثر اتفاده از رنگ های مجوزدار نیز مشخص نیست!

8- تغییر ظاهر و فرم طرح تاتو بر اثر افزایش یا کاهش وزن و بخصوص در دوران بارداری

9- کبودی بعد تاتو لب 

10- ورم و التهاب پوست 

11- تورم در غدد لنفاوی

رنگ تاتو می تواند باعث تورم غدد لنفاوی شود.

علائم:

تورم غدد لنفاوی گردن، زیر بغل و کشاله های ران بعد از تاتو. در این صورت حتما بایستی به پزشک مراجعه نمایید تا اقدامات لازم برای رفع آن به عمل آید.

12- اگزما یا پسوریازیس

این واکنش طی 10 تا 20 روز بعد از تاتو ظاهر می شود. یا گاهی مواقع 3 روز بعد از تاتو بروز می کند. که بایستی بلافاصله به پزشک متخصص پوست مراجعه کنید.

13- ایجاد جوش و خارش بعد از قرارگیری در معرض نور خورشید

واکنش های پوست بعد از تاتو - حساسیت به نور آفتاباین واکنش آلرژیک بعد از قرارگیری در معرض نور خورشید به مدت چند دقیقه یا چند ساعت بعد بروز می کند.

14- جوش

ایجاد جوش ممکن است بلافاصله بعد از تاتو یا سه هفته بعد از آن رخ دهد. ایجاد جوش معمولا در واکنش آلرژیک به رنگ مشکی بوجود می آید.

چون رنگ مشکی حاوی ماده ای به نام PPD است و چنین حساسیتی را سبب می شود.
در این حالت نیز بایستی به پزشک متخصص مراجعه کنید.

علائم:

– تورم و قرمزی
– برجستگی های ریز
– تاول و کهیر
برای جلوگیری از بروز چنین حساسیتی 15 دقیقه قبل از قرارگیری در معرض نور آفتاب از کرم های ضد آفتاب SPF30 یا بالاتر استفاده کنید.

توجه: در مقاله دیگری به عوارض تاتو در دوران بارداری و شیردهی به طور مفصل پرداخته ایم که برای مطالعه کافی است روی لینک کلیک نمایید.

چگونه با حداقل عوارض تاتو مواجه شویم 

برای کاهش حداکثری عوارض جانبی تتو باید دقت کنید که تاتو آرتیست شما کیست؛ آیا مدرک معتبری دارد و در آکادمی معتبری آموزش دیده است یا خیر!

آیا از تجهیزات و وسایل تتو استریل و یکبار مصرف استفاده می کند یا خیر!

آیا حین کار از دستکش یکبار مصرف و ماسک استفاده می کند یا خیر!

آیا لوازمی همچون دستگاه تتو، بطری رنگ تاتو و… را قبل و بعد از کار با محلول ضد عفونی کننده استریل می کند یا خیر! 

یکی دیگر از موارد مهم برای کاهش عوارض تاتو رعایت مراقبت بعد از تاتو و استفاده از بهترین ترمیم کننده بعد از تاتو است. 

توجه: نکات مهم مراقبت بعد از تاتو در مقاله دیگری به صورت مشروح بیان شده است. 

در فروشگاه اینترنتی لوازم تتو بدن تاتو طلایی تمامی لوازم تاتو بدن، لوازم پوستی، بهترین کرم ترمیم کننده بعد از تتو و ریموور و… موجود است که امکان خرید آنها هم به صورت آنلاین و هم به صورت حضوری در شهر تهران فراهم است. 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


2 + = یازده