عوارض تاتو برای MRI؛ آیا با داشتن تاتو می توان MRI کرد؟

عوارض جانبی تاتو برای MRI

گاهی تاتو زدن با این نگرانی همراه است که منجر به بروز سرطان شود. با وجود اینکه در صورت استفاده از رنگ اورجینال و معتبر، احتمال نفوذ نانوذرات رنگ به درون غدد لنفاوی و بروز سرطان و مشکلات آلرژیک بسیار کم است، اما باید دید عوارض تاتو برای MRI چگونه است؟!

طبق تحقیقات جدید، خطاهای جزیی هنگام تست MRI برای افرادی که تاتو زده‌اند گزارش شده است.

شاید می‌پرسید؛ “یعنی تاتو برای MRI ضرر دارد؟”

باید گفت: بله.

دلیل عوارض تاتو برای MRI چیست؟

یکی از عوارض تاتو برای MRI است. هنگام تاتو رنگدانه با استفاده از یک سوزن وارد لایه درم و اپیدرم می‌شود. در گذر زمان بخشی از این رنگدانه‌ها توسط سیستم ایمنی بدن تجزیه می‌شوند. اما، بخشی دیگر در بدن سال‌ها باقی می‌مانند.

خبر خوب این است که؛ همه‌ی رنگ‌های تاتو تأثیر یکسانی را ایجاد نمی‌کنند و ترکیبات آن‌ها حتی میان تولیدکنندگان مختلف و معتبر متفاوت است.

رنگ‌های تاتو می‌توانند حاوی؛ دی اکسید تیتانیوم، سرب، کبالت، کروم، منگنز، روی، مس، نیکل و کربن باشند. همینطور می‌توانند حاوی رنگدانه‌های آهنی مثل اکسیدهای آهن باشند و درست اینجاست که مشکل پیش می‌آید!!!

هنگام تست ام.آر.آی بدن تحت تأثیر میدان مغناطیسی قوی قرار می‌گیرد و وجود ذرات آهن در این میدان، با ایجاد سوزش و کشیدگی پوست باعث بروز مشکل می‌شود.

براساس گزارشی که در سال 2018 در مجله پزشکی اسپورت هلت ارائه شد؛ یک بیمار با داشتن تاتوهای بزرگ روی پشت و کمرش در اثر تست MRI پوستش دچار سوختگی شد. همچنین طبق گزارش سازمان FDA، مواردی از التهاب و سوزش گزارش شده است.

عارضه تاتو برای تست ام.آر.آی

اما باید دید که با وجود اینکه میلیون‌ها نفر در سراسر جهان تاتو دارند چه هنگام خطر تاتو برای MRI جدی است!   

تاتو چه موقع برای MRI خطر جدی ایجاد می‌کند؟

آزمایشات متعدد نشان داده است که در موارد متعددی که سطح تاتو کمتر از 20 سانت (8 اینچ) بوده است، تاتو خطری جدی برای MRI نبوده و سوزش و التهاب جزئی بعد از 24 ساعت کاملاً رفع شده است.

محققان تخمین زده‌اند که خطر تاتو برای MRI حدود 3 در 1000 مورد است (بین 0.17 تا 0.3 درصد) که درصد بالایی نیست. اما ممکن است در صورتیکه رنگ حاوی آهن باشد، باعث خطا در نتیجه آزمایش شود.

بطور کلی بیشترین خطر تاتو برای ام.آر.آی در موارد زیر است:

  • رنگ نامرغوب و غیراورجینال (حاوی اکسید آهن) باشد؛
  • بویژه رنگ مشکی و یا تیره باشد؛
  • سطح تاتو بزرگ و وسیع باشد.

اما خبر خوبی هم برایتان داریم؛ هرچه تاتو بیشتری بزنید، سیستم ایمنی قوی و قوی‌تر خواهید داشت 🙂

منبع: webmd

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


1 + = نُه