آموزش دکاپاژ ابرو ، لب و خط چشم

یکی از ضدحال های تاتو و میکروپیگمنتیشن صورت، ایجاد بدرنگی تاتو است. به عنوان مثال، می توان به بنفش و دودی شدن ابروها، سبز شدن خط چشم و یا کبودی و تیرگی تاتو لب اشاره کرد. گاهی با وجود تقارن بالای تاتو و رعایت تمام نکات بهداشتی و ایمنی، تنها به دلیل همین بدرنگی، مشتری ناراضی شده و حتی ممکن است برای ترمیم و یا شارژ مجدد دچار تردید شود. به همین دلیل، آموزش دکاپاژ ابرو ، لب و خط چشم امری بسیار ضروری است.

دکاپاژ چیست؟

دکاپاژ یعنی اصلاح بدرنگی تاتو که با تزریق رنگی جدید و بدون خارج کردن رنگ قبلی انجام می شود. دکاپاژ با مبحث ریموو کاملاً متفاوت است. در تکنیک ریموو با استفاده از موادی همچون ریموور چیک، رنگدانه ها از زیر پوست بیرون کشیده می شوند.

برای دکاپاژ تمام مراحل و وسایل مثل تاتو است و تنها رنگ انتخابی متفاوت است.

آموزش دکاپاژ ابرو

ابتدا نوع بدرنگی ابرو (دودی، بنفش، سبز یا قرمز) را مشخص می کنیم. در مرحله بعد با استفاده از قانون چرخه‌ی رنگ، رنگ خنثی‌کننده را انتخاب می کنیم. طبق این قانون، رنگ های مقابل هم، همدیگر را خنثی می کنند.

قانون چرخه رنگ و تصحیح رنگ تاتو

با توجه به این چرخه؛

خنثی‌کننده دودی ⇐ نارنجی

خنثی‌کننده قرمز ⇐ سبز (الیو)

خنثی‌کننده بنفش ⇐ زرد

می باشد. با انتخاب این رنگ ها، رنگ تاتو زیر پوست خنثی و تصحیح می شود (ترکیب دو رنگ مقابل هم خاکستری می شود). با سوزن های سه سرگرد یا پنج سرگرد و به حالت کوک کوک و یا دورانی (لوپ لوپ) رنگ خنثی‌کننده روی موضع تاتو می شود.

نکته 1:

در مورد ابروهایی که قرمز شده اند، همانطور که متوجه شدیم از خنثی کننده سبز (الیو) استفاده می کنیم اما، هیچ گاه رنگ الیو به تنهایی استفاده نمی شود. چون سبز، رنگ را چرک مُود می کند. بجای این کار یا یک رنگ ابروی سرد انتخاب می کنیم، یا اینکه از نسبت 50 به 50 رنگ سبز و قهوه ای استفاده می کنیم (ترکیب نهایی یک رنگ سرد باشد).

دکاپاژ ابرو

نکته 2:

برای انتخاب عمق سوزن در دکاپاژ ابروی توپر به نوع پوست مشتری توجه می کنیم؛

اگر پوست نازک و حساس بود ⇐ عمق 0.8 میلی

اگر پوست مشتری معمولی بود ⇐ عمق 1 میلی

زاویه دست نیز از 75 تا 90 درجه می تواند متغیر باشد. همچنین، سرعت دستگاه متوسط رو بالا و حرکات دست بایستی آهسته باشد.

دکاپاژ لب و خط چشم

دکاپاژ تنها مخصوص ابرو نیست و شامل تصحیح بدرنگی لب و چشم نیز می باشد. دکاپاژ لب برای رفع تیرگی لب های کبود شده بر اثر فشار دست حین تاتو، استفاده از رنگ نامرغوب و یا تیرگی ناشی از ژنتیک و وراثت کاربرد دارد. دکاپاژ لب تنها با رنگ نارنجی انجام می شود و رعایت تمامی نکات ذکر شده برای اصلاح بدرنگی ابرو، در این مورد نیز الزامی است.

وقتی رنگ خط چشم طوسی و دودی شده از نسبت 50 به 50 رنگ مشکی و رنگهای گرم مثل قرمز و نارنجی استفاده می کنیم (مثلاً سه قطره مشکی و 3 قطره قرمز و یا نارنجی). تمامی مراحل کار نیز مشابه تاتو خط چشم اجرا می شود.

مراقبت بعد از دکاپاژ

مراقبت بعد از دکاپاژ مانند تاتو است و از ترمیم کننده مناسبی همچون ویتامین آ چشمی استفاده می شود.

عوارض دکاپاژ

در صورت رعایت تمامی نکات و استفاده از رنگ های خنثی کننده مناسب عارضه جانبی خاصی برای آن گزارش نشده است. البته بایستی توجه داشته باشید در صورت تیرگی بیش از حد تاتو، بایستی از تکینک ریموو تاتو استفاده کنید، چون دکاپاژ نمی تواند حجم تیرگی را بخوبی خنثی کند.

آیا روشن کردن ابرو تاثیری در رفع بدرنگی آن دارد؟

یکی از راهها برای روشن نشان دادن تاتوی ابروها، روشن کردن تار موهای طبیعی ابرو با کرم روشن کننده سه صفر (000) است. اما این راهکار فقط برای ابروهای تیره و دودی شده تا حدی موثر است و در مورد ابروهایی که قرمز یا بنفش شده اند، بدرنگی را بیشتر از قبل نمایان می کند.

قیمت دکاپاژ ابرو و لب و چشم چقدر است؟

قیمت و هزینه کارهای زیبایی و پوستی مبلغ مشخصی ندارد و به شهر محل سکونت، سطح اقتصادی مشتریان و قیمت وسایل مصرفی تاتوکاران بستگی دارد.

به طور کلی، رفع بدرنگی تاتو با استفاده از تزریق رنگدانه خنثی کننده به زیر پوست، دکاپاژ نام دارد. قبلاً به طور مفصل به دلایل بدرنگی تاتو پرداخته ایم (برای مطالعه این مقاله مفید می توانید اینجا کلیک کنید). در این مطلب آموزشی، اصول کلی دکاپاژ ابرو، لب و خط چشم را توضیح دادیم. پیشنهاد ما برای کسب مهارت کامل و مسلط شدن در این زمینه، شرکت در ورکشاپ ها و کلاسهای آموزش دکاپاژ ابرو و… در مجموعه تاتو طلایی است.

منبع: آموزش سرکار خانم معصومه جباری مدرس برتر تاتو و میکروپیگمنتیشن در تهران

2 thoughts on “آموزش دکاپاژ ابرو ، لب و خط چشم

 1. فرناز میگوید:

  سلام تو یه مقاله دیگه گفتین برای دکاپاژ ابرو برای بدرنگی قرمز از رنگ زرد استفاده می کنیم
  ولی اینجا گفتین 50% سبز 50% قهوه ای که نهایتا سرد باشه استفاده می کنیم

 2. فرناز میگوید:

  تو مقاله خنثی کننده ها گفتین که
  پوست سفید یا سرخ و سفید (پوست شان پیگمنت قرمز دارد) –خنثی کننده رنگ قرمز، رنگ سبز یا الیو .( یک قطره)
  ولی اینجا گفتین
  تنها هنگامی مجازیم از خنثی‌کننده الیو برای پوست‌های سفید و سرخ و سفید (گرم) استفاده کنیم که:
  رنگ، تناژ قرمز داشته باشد
  ؟؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


سه + 4 =